UCMAS

برنامه حساب ذهنی UCMAS یک برنامه منحصر به فرد برای رشد کودک است این برنامه با استفاده از یک سیستم محاسبه نوآورانه با به‌کارگیری چرتکه سبب پویایی مغز (نیمکره‌ چپ و نیمکره‌ راست) به طور هم ‌زمان می‌شود.

دانش آموزان در سنین بین 5 الی 13 سال با یادگیری محاسبه ذهنی سریع و دقیق ظرفیت ذهن خود را توسعه می‌دهند که این سبب بهبود مهارت‌هایی نظیر مدیریت زمان، تمرکز و توانایی حل مسأله می‌شود که به موفقیت در همه رشته‌ها و زندگی روزمره می انجامد.

برنامه UCMAS نه تنها منجر به ایجاد اعتماد به نفس و تسلط در انجام محاسبات می‌شود، بلکه این برنامه با ایجاد یک چهارچوب زیربنایی سبب توسعه مهارت‌های مورد نیاز یادگیری در مدرسه و زندگی روزمره کودکان می‌‌گردد.

برنامه UCMAS طوری طراحی شده است که هردوطرف مغز را به شکلی یکپارچه توسعه می‌دهد. وقتی کودکان به وسیله دست مهره‌های چرتکه را جابجا می‌کنند، این ارتباط بین دست و مغز، تحریک نیمکره‌‌های راست و چپ مغز را به دنبال خواهد داشت. نیمکره‌ راست – سمت انتزاعی – یک حافظه تصویری از مهره‌های چرتکه می‌سازد درحالیکه نیمکره ‌سمت چپ – سمت منطقی – قوانین لازم برای انجام محاسبات را به کار می‌گیرد.

ازآنجاکه نیمکره ‌راست مغز بسیار سریع‌ تر از سمت چپ است، هنگامیکه دانش‌آموز سمت راست را از طریق تجسم به کار می‌گیرد، این نتایج در تقویت قابلیت‌ های راست مغز مفید خواهد بود، ازجمله:

  • 1-انجام محاسبات پیچیده
  • 2-حافظه تصویری
  • 3-تبدیل عکس به کلمات، اعداد و نمادها و معکوس
  • 4-توانایی پردازش اطلاعات درسطح ادراکی

هنگامیکه هر دو طرف مغز ازطریق آموزش UCMAS فعال می‌شود، دانش آموزان می‌توانند به سرعتی در محاسبات دست یابند که پیش از این فقط نابغه‌های ریاضی قادر به آن بودند.

footerTaha

مزایا و تاثیر آموزش چرتکه بر یادگیری

همه ما دوست داریم بچه های موفق و باهوشی داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف تلاش می کنیم. آنها را به بهترین مدارس می فرستیم و سعی می کنیم شرایط مناسبی را برای رشد و نمو آنها فراهم کنیم.

برخی تصور می کنند که آموزش محاسبات ذهنی ریاضی به کودکان، صرفاً روشی برای بهبود سرعت و دقت محاسبات است، در حالیکه چیزی فراتر از این هاست زیرا وقتی کودکان در حال یادگیری حساب ریاضیات هستند، در واقع مراحل رشد سایر جنبه های ذهن را نیز سپری می کنند. هنگامی که کودکان به سرعت محاسبه ی حیرت انگیزی انجام می دهند، در واقع باعث تقویت سایر توانایی های ذهنی مانند: مشاهده، تجسم، گوش دادن و حافظه نیز می شوند.

یادگیری چرتکه و تاثیر آن بر مغز بسیار شگفت انگیز است. با چرتکه مهارت یادگیری نه تنها در زمینه ی ریاضی بلکه در تمام زمنیه ها افزایش می‌یابد. به این دلیل که حین کار با چرتکه هر دو نیم کره مغز به صورت همزمان شروع به فعالیت می‌کنند. از جمله فواید آموزش چرتکه به کوذکان می توان موارد زیر را نام برد:

تمرکز

در حین آموزش محاسبات ذهنی ریاضی به کودکان، نه تنها آنها یاد می گیرند عملیات های ریاضی مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را بر روی دستگاه چرتکه انجام دهند بلکه محاسبات ذهنی را نیز فرا می گیرند. این تکنیک که تجسم نام دارد ، عملاً به معنای فرض چرتکه در ذهن و انجام محاسبات مجازی است. همانطور که محاسبات در ذهن انجام می شود، کودک تمرکز کردن را یاد می گیرد و می آموزد که روی مشکلات خاص ، چه در خانه و چه در مدرسه تمرکز کند.

مهارت ریاضی

اکثر دانش آموزان ریاضیات را یک موضوع دشوار می دانند. یادگیری چرتکه تسلط بر مباحث ریاضی را برای آنها آسان کرده و منجر به درک بهتر مسائل می شوند. در واقع چرتکه، یک دست ورزی برای آموزش ریاضی است که در سراسر جهان بطور قابل توجهی محبوبیت دارد.

درک منطقی

پس از مدتی که کودک به چرتکه مسلط شد، درک او از جهان تغییر می کند. آنها اکنون از منظر منطقی شروع به تفکر می کنند. بنابراین برای سناریوهای روزمره منطق خود را به کار می گیرند.

مهارت های تحلیلی

هنگامی که کودکان از طریق چرتکه مسائل ریاضی را حل می کنند، در واقع در حال تقویت مهارت های تحلیلی خود هستند. به عنوان مثال، در آموزش چرتکه به کودکان، آنها یاد می گیرند که با چندین فرمول مختلف و در عین حال ساده ، مسئله مشابه را حل کنند. این باعث می شود کودک بلافاصله استفاده از فرمول صحیح را تجزیه و تحلیل کرده و از آن در حل مشکل استفاده کند. با این کار ، کودک همچنین شروع به تجزیه و تحلیل موقعیت های زندگی واقعی
می کند.

حافظه

یکی از بزرگترین خواص چرتکه کمک به حفظ حافظه است. برای حل یک مسئله ریاضی، کودک باید تمام مراحل را به خاطر بسپارد. بنابراین وقتی از چرتکه استفاده می کند، باید این دانش را حفظ کند – چه مستقیم و چه غیرمستقیم. با تمرین مداوم چرتکه، کودک به طور ناخودآگاه، قدم ها و پاسخ هایی را به خاطر می سپارد که به نوبه خود حافظه وی را تقویت می کند.

مهارت حرکتی

وقتی کودک با استفاده از دست خود مهره های چرتکه را به اطراف حرکت می دهد ، مغز او تحریک می شود. چرتکه نه تنها به بهبود کارایی مغز کمک می کند بلکه اندام های حسی را نیز شبیه سازی می کند.

استرس

چرتکه به عنوان یک شکننده بزرگ استرس و تقویت کننده شادی شناخته می شود و به نوبه خود می تواند سطح اضطراب را کاهش دهد.

اصول یادگیری

اگر تدریس با کمک شی یا تصویر ( نقشه، نمودار، عکس،وسایل قابل لمس و…) انجام شود دانش آموزان بهتر موضوع را به یاد می آورند. در نتیجه برای اینکه آنها از مباحث ریاضی لذت ببرند نیاز است از یک وسیله جذاب برای آموزش محاسبات ذهنی ریاضی مثل چرتکه استفاده شود.

مشاهده

مشاهده، یک حالت هوشیاری سریع ذهن و حواس است که شامل: توانایی مقایسه ، تجزیه و تحلیل، تمایز اشیا، انگیزه ها و مراحل می باشد.

learningChart
×

Powered by WhatsApp Chat

× سلام وقت بخیر ، چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟