آزمون آیلتس (IELTS) که مخفف The International English Language Testing System به معنای سیستم بین‌المللی سنجش زبان انگلیسی است، برای سنجش چهار مهارت اصلی زبانی، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing)، گوش کردن (Listening) و صحبت کردن (Speaking) طراحی شده است و به صورت سیستماتیک و کاملاً هدفمند به سنجش و ارزیابی این مهارت‌ها می‌پردازد. مدرک آیلتس برای ورود به اکثر کشورها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های خارجی، مورد نیاز مهاجرین است.

برای طراحی هر آزمون آیلتس و گزینش سؤالات مربوط به هر سنجش، تیمی متشکل از یک روان‌شناس، یک جامعه‌شناس، چند کارشناس زبان‌شناسی، چند متخصص Testing و تعدادی از افراد با گویش‌ها و لهجه‌های متنوع جهت اجرای قسمت Listening باهم همکاری می‌کنند.

کلاس IELTS

مراحل آزمون آیلتس

در بیش از ۱۴۰ کشور جهان هر ماه چهار بار آزمون آیلتس در روز­های شنبه و پنجشنبه برگزار می­‌شود. این آزمون شامل دو مرحله کتبی و شفاهی است. در آزمون کتبی که مدت ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه است، مهارت‌­های شنیداری، خواندن و نوشتاری مورد ارزیابی قرار می‌­گیرند و در بخش شفاهی در مدت زمان بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، مهارت گفتاری یا مهارت صحبت کردن شما به زبان انگلیسی بررسی می‌شود. به طور معمول آزمون شفاهی یک هفته قبل از آزمون کتبی برگزار می‌شود.

آزمون آیلتس

ساختار آزمون آیلتس

به طور کلی دو نوع تست آیلتس وجود دارد:

 • آزمون آیلتس آکادمیک (The IELTS Academic module)

این آزمون برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان در سطح مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد و دکترا هستند، طراحی شده‌­است. همچنین برای کسانی که مایل به کار در حرفه‌­های خاص مانند پزشکی یا دندان‌پزشکی هستند، ضروری است تا در این امتحان شرکت کنند.

 • آزمون آیلتس جنرال (THE GENERAL TRAINING MODULE)

این آزمون برای افرادی است که می­‌خواهند به انگلستان ، استرالیا ، نیوزلند یا کانادا مهاجرت کنند، یا در یک کشور انگلیسی در مقطع دبیرستان تحصیل کنند.

هر دو نوع آیلتس آکادمیک و جنرال، شامل چهار بخش listening، reading، writing و speaking است که در بخش‌­های reading و writing متفاوت و بخش­‌های speaking و listening آن­ها مشابه می­‌باشد. در ادامه به بررسی این چهار مهارت در هر دو نوع آزمون آیلتس می­‌پردازیم.

IELTS LISTENING

اولین مهارت مورد سنجش در آزمون آیلتس مهارت Listening است که در هر دو آزمون آکادمیک و جنرال یکسان می­‌باشد.

Listening آیلتس شامل ۴ بخش (part) و ۴۰ سوال است که هر بخش دارای ۱۰ سوال می­‌باشد.

از زمانی که نوار شروع به پخش شدن می­‌کند تا پایان هر ۴ بخش Listening ، حدود ۳۰ دقیقه طول می­‌کشد. و در پایان ۱۰ دقیقه به شما زمان داده می­‌شود تا پاسخ های خود را از برگه سوالات به پاسخ‌­نامه منتقل کنید. در هنگام وارد کردن پاسخ‌­ها باید به املا و گرامر هر واژه دقت کنید تا پاسختان اشتباه محسوب نشود.

سوالات بخش Listening آیلتس به گونه‌ای هستند که از بخش اول تا چهارم به تدریج سخت‌­تر می‌شوند. بنابراین باید سعی کنید در بخش‌­های ابتدایی به سوالات بیشتری پاسخ دهید تا نمره بهتری کسب کنید.

هرکدام از سه بخش اول خود به دو قسمت تقسیم می­‌شوند. از زمان پایان هر قسمت تا شروع قسمت بعدی چند ثانیه طول خواهد کشید، همچنین پیش از شروع هر بخش نیز چند ثانیه مکث وجود دارد، بنابراین این فرصت­‌های کوتاه، وقت مناسبی خواهد بود تا بتوانید سوالات بعدی آن بخش یا بخش بعدی را مرور کنید. از بخش اول تا چهارم که Listening سخت­‌تر می­‌شود، این فرصت نیز بیشتر می‌­شود، معمولا از ۲۰ ثانیه در پیش از شروع بخش اول تا حدود ۵۰ ثانیه در پیش از شروع بخش چهارم متغیر است.

در میانه­ بخش چهارم مکثی وجود ندارد و باید به هر۱۰ سوال یکجا پاسخ دهید.

توجه داشته باشید که هر بخش تنها یک بار پخش می­‌شود.

در Listening IELTS دو بخش ابتدایی در مورد نیازهای اجتماعی، دو بخش آخر بیشتر مربوط موقعیت‌­های تحصیلی یا آموزشی است، در ادامه به محتوای این بخش‌­ها بیشتر می­‌پردازیم.

 • بخش اول، مکالمه‌ه­ای بین دو نفر است و تقریباً همیشه درمورد هماهنگ کردن قرار ملاقات یا رزرو کردن جایی، مانند رزرو هتل یا کرایه کردن ماشین می­‌باشد. سؤالات این بخش معمولاً به صورت جای خالی هستند و با توجه به اطلاعاتی که در مکالمه بیان می­‌شود و باید یک فرم یا جمله را تکمیل کنید.
 • بخش دوم، معمولا یک مونولوگ است به این معنی که تنها یک شخص در مورد موضوعی صحبت می­‌کند که در این بخش معمولا غیر آکادمیک است، به عنوان مثال یک مجری تلویزیون یا رادیو در مورد مسائل اجتماعی صحبت می­‌کند.
 • بخش سوم مکالمه­‌های بین دو تا چهار نفر است. به عنوان مثال، گفتگویی است میان یک معلم و دانش‌­آموزش در مورد ابعاد مختلف یک پروژه یا سه دانش‌آموز که در حال برنامه­‌ریزی برای انجام تحقیق­اتشان، باهم صحبت می­‌کنند.
 • بخش چهارم نیز یک مونولوگ علمی مانند، سخنرانی دانشگاهی است.

انواع سوالات در بخش Listening آزمون آیلتس

سوالات این بخش به ۶ دسته تقسیم بندی می­‌شوند و برای پاسخ­‌گویی به هرکدام استراتژی متفاوتی وجود دارد، بنابراین باید قبل از آزمون با نحوه پاسخ­‌گویی به آن­‌ها به خوبی اشنا شوید. این سوالات عبارتند از:

 • کامل کردن جدول، فرم، فرآیند، خلاصه یا یک نوشته (Form, Note, Table, Flow-chart,Summary completion)
 • کامل کردن برچسب­‌های یک دیاگرام، نقشه یا طرح (Plan, Map, Diagram Labeling)
 • کامل کردن جمله (Sentence Completion)
 • پاسخ کوتاه (Short Answer Question)
 • تطبیق مجموعه­‌ای از گزینه­‌های داده شده در صورت سوال با مواردی از یک لیست شماره­‌گذاری شده (Matching)
 • چند گزینه­‌ای (Multiple choices)

مهارت‌های مورد ارزیابی در بخش Listening آزمون آیلتس

انواع مختلف سوالات Listening آزمون آیلتس به نحوی طراحی شده‌­اند که تمام ابعاد مهارت شنیداری شما را مورد سنجش قرار دهند. این مهارت­‌ها عبارتند از:

 • درک ایده ی اصلی
 • درک جزییات
 • درک نظر شخص یا اشخاص در حال صحبت،
 • درک هدف از بیان مطلبی خاص
 • فهم لهجه و گویش‌های مرسوم زبان انگلیسی

طیف وسیعی از لهجه­‌های انگلیسی در Listening آزمون آیلتس استفاده می­‌شود که نشان دهنده کاربرد بین المللی این آزمون است، بنابراین باید با تمرین زیاد گوشتان را به شنیدن لهجه­‌های متفاوت عادت دهید.

نحوه نمره­‌دهی در بخش Listening آزمون آیلتس

به هر پاسخ درست از ۴۰ سوال بخش Listening ، یک نمره داده می­‌شود، سپس نمره حاصل به مقیاس ۹ نمره‌ه­ای آیلتس تبدیل می­‌شود.

جدول زیر میانگین تعداد پاسخ­‌های درست مورد نیاز برای دست‌یابی به یک نمره خاص در بخش Listening را نشان می­‌دهد.

BAND SCORERAW SCORE OUT OF 40
516
623
730
835

Reading آزمون آیلتس (IELTS READING)

بخش ریدینگ آزمون آیلتس دومین بخشی است که در آزمون کتبی مورد سنجش قرار می‌­گیرد.

شامل ۴۰ سوال است که در مدت زمان ۶۰ دقیقه باید به آن­ها پاسخ دهید.

توجه داشته باشید که در این بخش وقت اضافه برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه داده نمی­‌شود.

این۴۰ سؤال شامل ۱۱ مدل سوال زیر می­‌باشند:

 • چهار گزینه‌ای (Multiple Choice)
 • شناسایی اطلاعات، که به صورت سوالات صحیح، غلط و ذکر نشده، مطرح می­‌شوند. (True, False and Not Given Questions)
 • شناسایی دیدگاه و ادعاهای نویسنده، که به صورت سوالات بله، خیرو ذکر نشده، مطرح می‌­شوند.(Yes or No and Not Given Questions)
 • انتخاب عنوان مناسب برای هر پاراگراف از میان عنوان­­‌های داده شده در صورت سوال. (Match Heading)
 • انتخاب پایان مناسب برای هر پاراگراف از میان جملات پایانی داده شده در صورت سوال.(Match Ending)
 • تطبیق جزئیاتی از متن (مانند،اسم نویسندگان) در صورت سوال با اطلاعات مشخصی که در متن در مورد آن­ها بیان شده است. (Mach Feachers)
 • تطبیق اطلاعات داده شده در صورت سوال با اطلاعاتی که در هر پاراگراف بیان می­شود. (Match Information)
 • کامل کردن جملات، که به صورت سوالات چهار گزینه‌­ای مطرح می­‌شوند. (Completing Sentences)
 • کامل کردن جملات که به صورت سوالات جای خالی مطرح می­‌شوند. (Sentence Completion)
 • کامل کردن خلاصه، جدول یا یک فرآیند که از متن برگرفته شده‌است، و به صورت سوالات جای خالی مطرح می‌­شوند. (Summary Completion)
 • کامل کردن برچسب­‌های دیاگرام یک فرآیند توصیف شده در متن، که به صورت سوالات جای خالی مطرح می­‌شوند. (Diagram Label Completion)
 • پیدا کردن دو پاسخ مناسب برای یک سوال از میان پنج گزینه داده شده. (Answering a Question)
 • پاسخ کوتاه (Short Answer Questions)

همانطور که گفته شد بخش ریدینگ در آزمون آکادمیک و جنرال تفاوت‌­هایی دارد، در ادامه به بررسی این تفاوت می­‌پردازیم:

 • Reading آزمون آیلتس آکادمیک:

در بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک ۳ متن بلند در مورد موضوعات مختلف دانشگاهی و علمی وجود دارد. یکی از آن­ها ۱۴ سوال و دو متن دیگر هرکدام ۱۳ سوال دارند. این متن­‌ها از روزنامه‌­ها و مجلات معتبر انتخاب می­‌شوند، بنابراین ممکن است واقعی، تحلیلی یا نظری باشند.

آزمون آیلتس و انواع آن
 • Reading آزمون آیلتس جنرال:

بخش ریدینگ آزمون آیلتس جنرال شامل سه بخش است که از بخش اول تا سوم به تدریج سخت­‌تر می­‌شود، بنابراین مهم است که به سوالات ابتدایی آزمون پاسخ درست بدهید تا نمره مطلوبتان را کسب کنید. تعداد سوالات هر متن در ریدینگ جنرال مانند ریدینگ آکادمیک، به صورتی است که یکی از بخش‌­ها ۱۴ سوال و دو بخش دیگر هرکدام ۱۳ سوال دارند.

بخش اول؛ دارای دو یا سه متن کوتاه­ مرتبط به هم است و سوالات ساده‌­تری دارد. این متن‌­ها معمولا در مورد مسائل واقعی و روزمره هستند، مانند: تبلیغ یک هتل یا امکانات یک موسسه آموزشی.

بخش دوم؛ نیز دو متن دارد که در مقایسه با متن­‌های بخش اول، کمی پیچیده­‌ترند و معمولا در مورد موضوعات کاری در یک کشور انگلیسی زبان را بیان می­‌کنند، مانند؛ شرایط کاری یا امکانات محل کار.

بخش سوم؛ یک متن دارد که در مقایسه با متون دو بخش قبلی بلند­تر و سخت‌­تر است و مشابه متون ریدینگ آزمون آیلتس آکادمیک می‌­باشد. تمام متون ریدینگ آزمون جنرال هم از یادداشت­‌ها، اسناد و مجلات معتبر انتخاب می‌­شوند.

مهارتهای مورد ارزیابی در بخش Reading آزمون آیلتس

به طور کلی برای پاسخ­‌گویی به سوالات ریدینگ در هر دو نوع تست آیلتس آکادمیک و جنرال، باید قادر باشید نکات کلیدی و اطلاعات مهم در هر متن را پیدا کنید، درک کلی از متن به­‌دست آورید و بتوانید نظر نویسنده و استدلال­‌هایش را خلاصه کنید. این مهارت­‌ها شامل موارد زیر می­‌باشند:

 • درک مطلب کلی
 • درک ایده اصلی
 • درک جزئیات
 • درک مطالبی که ضمنی به آنها اشاره شده است
 • درک عقاید ، هدف و نگرش نویسنده
 • دنبال کردن یک مبحث

نحوه نمره­‌دهی در بخش Reading آزمون آیلتس

هر جواب صحیح ۱ نمره از ۴۰ نمره دارد که نمره نهایی داوطلب به مقیاس ۹ نمره­ای آزمون آیلتس تبدیل می‌شود. توجه داشته باشید که نحوه نمره‌دهی مهارت ریدینگ در آزمون آکادمیک و جنرال متقاوت است به طوری که برای کسب نمره دلخواه در آزمون جنرال باید تعداد پاسخ­‌های صحیح بیشتری داشته باشید..

جداول زیر میانگین تعداد پاسخ­‌های درست مورد نیاز برای دست‌یابی به یک نمره خاص در بخش ریدینگ را نشان می­‌دهد:

Academic Training Reading
BAND SCORERAW SCORE OUT OF 40
515
623
730
835
General Training Reading
BAND SCORERAW SCORE OUT OF 40
415
523
630
734
838

نکته­ مهم دیگر این است که، هنگام وارد کردن جواب­‌ها در پاسخ‌نامه، باید به املا و گرامر عبارات و تعداد لغاتی که باید بنویسید، کاملا دقت کنید تا اشتباهی رخ ندهد و پاسخ شما غلط محسوب نشود.

Writing آزمون آیلتس (IELTS WRITING)

بخش Writing آزمون آیلتس سومین وآخرین بخش از آزمون کتبی است.

شامل دو بخش یا (Task) است که باید در مدت زمان یک ساعت به هر دو پاسخ دهید، بنابراین باید این زمان را طوری مدیریت کنید که برای هیج‌­یک وقت کم نیاورید.

در این بخش مهارت نگارش شما با نوشتن در مورد دو موضوع با دو سبک کاملا متفاوت، ارزیابی می‌شود.

برای کسب نمره بالا، Writingشما باید دارای سه ویژگی کلی زیر باشد:

 • پاسخ مناسب به موضوع
 • ایده­‌های سازمان یافته
 • استفاده از واژگان و گرامر متنوع و درست

مهارتهای مورد ارزیابی در بخش Writing آزمون آیلتس

مهارت­‌هایی نگارشی که در بخش Writing آیلتس مورد ارزیابی قرار می­‌گیرند عبارتند از:

 • پاسخ­‌گویی درست و مرتبط به سوالات هر دو تسک (Task Achievement and Task Response)
 • انسجام و پیوستگی متون نوشته شده (Coherence and Cohesion)
 • استفاده از منبع واژگانی گسترده (Lexical Resource)
 • استفاده از گرامرهای زبانی گسترده و دقت بالا (Grammatical Range and Accuracy)

بخش Writing در آزمون آکادمیک و جنرال از لحاظ موضوعی و ساختار با یکدیگر متفاوت هستند، در ادامه هریک را به صورت جداگانه بررسی می­‌کنیم.

ساختار  Writing آزمون آیلتس آکادمیک

در این بخش ۶۰ دقیقه به شما زمان داده می­‌شود تا به دو سوال مطرح شده در ۱ و ۲ پاسخ دهید. این که به هر چقدر زمان اختصاص ­دهید به خود شما بستگی دارد ولی معمولا بهتر است، ۱ را در مدت ۲۰ دقیقه و ۲ را در مدت ۴۰ دقیقه بنویسید.

توجه داشته باشید که در هر دو سبک نوشتن شما باید به صورت رسمی باشد.

در ۱، یک نمودار خطی، جدول، نمودار استوان‌ه­ای، نمودار دایره­ای یا دیاگرام ارائه شده، و از شما خواسته می­‌شود اطلاعات، داده­‌ها و ارقام آن را به طور خلاصه توصیف کنید. ممکن است لازم باشد، مراحل یک فرآیند، نحوه کار یک سیستم یا یک موضوع یا رویداد را توضیح دهید.

بهتر است پاسخ  ۱ را در چهار پاراگراف (مقدمه، نگاه کلی و دو بدنه) بنویسید.

برای  ۱حداقل باید ۱۵۰ واژه بنویسید، و اگر کمتر از این تعداد باشد نمره آن را دریافت نخواهید کرد، ولی اگر بیشتر بنویسید، در صورتی که برای ۲ وقت کم نیاورید، ایرادی ندارد.

در مقایسه با ۲، به ۱ ساده‌­تر است و نمره کمتری را به خود اختصاص می‌­دهد.

در  ۲ Writingآزمون آیلتس آکادمیک، از شما خواسته می­‌شود مقاله­‌ای در پاسخ به یک دیدگاه، استدلال یا مشکل بنویسید.

باید به دقت صورت سوال را بخوانید و پاسخ مرتبط با سوال یا سوالات را بنویسید.

مقاله شما باید حداقل ۲۵۰ واژه داشته باشد و بهتر است متشکل از ۴ پاراگراف ( مقدمه، دو بدنه و نتیجه گیری) باشد.

نمره تسک دوم، دو سوم کل نمره رایتینگ را تشکیل می­‌دهد، بنابراین باید توجه ویژه‌­ای به آن داشته باشید.

سوالات این تسک به ۶ دسته زیر تقسیم بندی می­‌شوند؛

 • Agree/Disagree
 • Advantage/Disadvantage
 • Discuss both Views
 • Discuss both Views and Give your Opinion
 • Problem/solution
 • Double Question

ساختار Writing آزمون آیلتس جنرال

در Writing آزمون آیلتس جنرال مانند آکادمیک به شما ۶۰ دقیقه زمان داده می‌­شود تا به هر دو تسک ۱ و ۲ پاسخ دهید و بهتر است برای تسک ۱، ۲۰ دقیقه و برای تسک ۲، ۴۰دقیقه زمان بگذارید.

موضوعات هر دو تسک در رایتینگ جنرال عمومی هستند.

تسک ۱، توانایی شما در برقراری ارتباط با موضوعات روزمره زندگی را مورد سنجش قرار می‌­دهد.

شما باید نام‌ه­ای به شخص، شرکت یا یک مؤسسه ینویسید. این نامه می­تواند رسمی، نیمه رسمی یا دوستانه و غیر رسمی باشد، که با توجه به صورت سوال و نوع مخاطب مشخص می­شود.

نامه به کارفرما برای درخواست مرخصی یا مطرح کردن مشکل، نامه به مدیر ساختمان و شکایت از موضوعی یا نوشتن نام‌ه­ای به یک دوست قدیمی از جمله موضوعات تسک ۱ آزمون آیلتس جنرال می­باشند.

پاسخ ۱ را در چهار پاراگراف (مقدمه، مسئله/ موقعیت، راه حل/ اقدام و نتیجه گیری) بنویسید.

برای این نیز مانند ۱ آکادمیک، حداقل باید ۱۵۰ واژه بنویسید، و اگر کمتر از این تعداد باشد نمره آن را دریافت نخواهید کرد، ولی اگر بیشتر بنویسید، در صورتی که برای تسک ۲ وقت کم نیاورید، ایرادی ندارد.

این حدود ۳۰٪ از نمره writing شما را تشکیل می­دهد.

در ۲، مانند رایتینگ تسک ۲ آکادمیک، باید درباره­‌ی دیدگاه، استدالال یا معضل مطرح شده در صورت سوال که موضوعی عمومی دارد، مقاله بنویسید. به عنوان مثال؛ آیا بهتر است کودکان در منزل تحصیل کنند؟، چه کسی باید مسئولیت مراقبت از سالمندان را بر عهده بگیرد؟، یا چگونه می­توان خانواده­ها را به هم نزدیک کرد؟

انواع سوالات مطرح شده در تسک ۲ رایتینگ جنرال مانند رایتینگ اکادمیک است، بنابراین ممکن است از شما خواسته شود موافقت یا مخالت خود را درمورد موضوع خاصی بیان کنید یا به یک یا دو سوال پاسخ دهید. به عنوان مثال، با توجه به این گفته که خانواده‌­ها به اندازه گذشته به هم نزدیک نیستند، ممکن است از شما خواسته شود به سؤالات زیر پاسخ دهید: چرا فکر می­‌کنید اینگونه است؟ و چه اقداماتی می­توان انجام داد تا خانواده‌­ها دوباره به هم نزدیک شوند؟

حداقل تعداد کلمات برای این بخش حداقل باید ۲۵۰ کلمه بنویسید و در صورتی که زمان داشته باشید، نوشتن بیشتر ایرادی ندارد.

تسک ۲ حدود ۷۰ درصد سهم نمره شما از رایتینگ جنرال را تشکیل می­‌دهد، بنابراین باید توجه بیشتری به آن داشته باشید.

تنها تفاوت تسک دو آزمون جنرال و آکادمیک در موضوع مقاله است، همانطور که گفته شد در رایتینگ آزمون جنرال، این موضوعات عمومی­‌تر هستند.

توجه کنید که بهتر است در انتهای بخش رایتینگ زمانی برای مرور و اصلاح اشتباهات احتمالی باقی بگذارید.

مراحل آزمون IELTS

در بیش از ۱۴۰ کشور جهان هر ماه چهار بار آزمون IELTS در روز­های شنبه و پنجشنبه برگزار می­‌شود. این آزمون شامل دو مرحله کتبی و شفاهی است. در آزمون کتبی که مدت ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه است، مهارت‌­های شنیداری، خواندن و نوشتاری مورد ارزیابی قرار می‌­گیرند و در بخش شفاهی در مدت زمان بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، مهارت گفتاری یا مهارت صحبت کردن شما به زبان انگلیسی بررسی می‌شود. به طور معمول آزمون شفاهی یک هفته قبل از آزمون کتبی برگزار می‌شود.

ساختار آزمون IELTS

به طور کلی دو نوع تست IELTS وجود دارد:

 • آزمون IELTS آکادمیک (The IELTS Academic module)

این آزمون برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان در سطح مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد و دکترا هستند، طراحی شده‌­است. همچنین برای کسانی که مایل به کار در حرفه‌­های خاص مانند پزشکی یا دندان‌پزشکی هستند، ضروری است تا در این امتحان شرکت کنند.

 • آزمون IELTS جنرال (THE GENERAL TRAINING MODULE)

این آزمون برای افرادی است که می­‌خواهند به انگلستان ، استرالیا ، نیوزلند یا کانادا مهاجرت کنند، یا در یک کشور انگلیسی در مقطع دبیرستان تحصیل کنند.

هر دو نوع IELTS آکادمیک و جنرال، شامل چهار بخش listening، reading، writing و speaking است که در بخش‌­های reading و writing متفاوت و بخش­‌های speaking و listening آن­ها مشابه می­‌باشد. در ادامه به بررسی این چهار مهارت در هر دو نوع آزمون IELTS می­‌پردازیم.

IELTS LISTENING

اولین مهارت مورد سنجش در آزمون IELTS مهارت Lestening است که در هر دو آزمون آکادمیک و جنرال یکسان می­‌باشد.

Lestening IELTS شامل ۴ بخش (part) و ۴۰ سوال است که هر بخش دارای ۱۰ سوال می­‌باشد.

از زمانی که نوار شروع به پخش شدن می­‌کند تا پایان هر ۴ بخش Lestening ، حدود ۳۰ دقیقه طول می­‌کشد. و در پایان ۱۰ دقیقه به شما زمان داده می­‌شود تا پاسخ های خود را از برگه سوالات به پاسخ‌­نامه منتقل کنید. در هنگام وارد کردن پاسخ‌­ها باید به املا و گرامر هر واژه دقت کنید تا پاسختان اشتباه محسوب نشود.

سوالات بخش Listening IELTS به گونه‌ای هستند که از بخش اول تا چهارم به تدریج سخت‌­تر می‌شوند. بنابراین باید سعی کنید در بخش‌­های ابتدایی به سوالات بیشتری پاسخ دهید تا نمره بهتری کسب کنید.

هرکدام از سه بخش اول خود به دو قسمت تقسیم می­‌شوند. از زمان پایان هر قسمت تا شروع قسمت بعدی چند ثانیه طول خواهد کشید، همچنین پیش از شروع هر بخش نیز چند ثانیه مکث وجود دارد، بنابراین این فرصت­‌های کوتاه، وقت مناسبی خواهد بود تا بتوانید سوالات بعدی آن بخش یا بخش بعدی را مرور کنید. از بخش اول تا چهارم که لیسنینگ سخت­‌تر می­‌شود، این فرصت نیز بیشتر می‌­شود، معمولا از ۲۰ ثانیه در پیش از شروع بخش اول تا حدود ۵۰ ثانیه در پیش از شروع بخش چهارم متغیر است.

در میانه­ بخش چهارم مکثی وجود ندارد و باید به هر۱۰ سوال یکجا پاسخ دهید.

توجه داشته باشید که هر بخش تنها یک بار پخش می­‌شود.

در لیسنینگ IELTS دو بخش ابتدایی در مورد نیازهای اجتماعی، دو بخش آخر بیشتر مربوط موقعیت‌­های تحصیلی یا آموزشی است، در ادامه به محتوای این بخش‌­ها بیشتر می­‌پردازیم.

 • بخش اول، مکالمه‌ه­ای بین دو نفر است و تقریباً همیشه درمورد هماهنگ کردن قرار ملاقات یا رزرو کردن جایی، مانند رزرو هتل یا کرایه کردن ماشین می­‌باشد. سؤالات این بخش معمولاً به صورت جای خالی هستند و با توجه به اطلاعاتی که در مکالمه بیان می­‌شود و باید یک فرم یا جمله را تکمیل کنید.
 • بخش دوم، معمولا یک مونولوگ است به این معنی که تنها یک شخص در مورد موضوعی صحبت می­‌کند که در این بخش معمولا غیر آکادمیک است، به عنوان مثال یک مجری تلویزیون یا رادیو در مورد مسائل اجتماعی صحبت می­‌کند.
 • بخش سوم مکالمه­‌های بین دو تا چهار نفر است. به عنوان مثال، گفتگویی است میان یک معلم و دانش‌­آموزش در مورد ابعاد مختلف یک پروژه یا سه دانش‌آموز که در حال برنامه­‌ریزی برای انجام تحقیق­اتشان، باهم صحبت می­‌کنند.
 • بخش چهارم نیز یک مونولوگ علمی مانند، سخنرانی دانشگاهی است.

انواع سوالات در بخش لیسنینگ آزمون IELTS

سوالات این بخش به ۶ دسته تقسیم بندی می­‌شوند و برای پاسخ­‌گویی به هرکدام استراتژی متفاوتی وجود دارد، بنابراین باید قبل از آزمون با نحوه پاسخ­‌گویی به آن­‌ها به خوبی اشنا شوید. این سوالات عبارتند از:

 • کامل کردن جدول، فرم، فرآیند، خلاصه یا یک نوشته (Form, Note, Table, Flow-chart,Summary completion)
 • کامل کردن برچسب­‌های یک دیاگرام، نقشه یا طرح (Plan, Map, Diagram Labeling)
 • کامل کردن جمله (Sentence Completion)
 • پاسخ کوتاه (Short Answer Question)
 • تطبیق مجموعه­‌ای از گزینه­‌های داده شده در صورت سوال با مواردی از یک لیست شماره­‌گذاری شده (Matching)
 • چند گزینه­‌ای (Multiple choices)

مهارت‌های مورد ارزیابی در بخش لیسنینگ آزمون IELTS

انواع مختلف سوالات لیسنینگ آزمون IELTS به نحوی طراحی شده‌­اند که تمام ابعاد مهارت شنیداری شما را مورد سنجش قرار دهند. این مهارت­‌ها عبارتند از:

 • درک ایده ی اصلی
 • درک جزییات
 • درک نظر شخص یا اشخاص در حال صحبت،
 • درک هدف از بیان مطلبی خاص
 • فهم لهجه و گویش‌های مرسوم زبان انگلیسی

طیف وسیعی از لهجه­‌های انگلیسی در لیسنینگ آزمون IELTS استفاده می­‌شود که نشان دهنده کاربرد بین المللی این آزمون است، بنابراین باید با تمرین زیاد گوشتان را به شنیدن لهجه­‌های متفاوت عادت دهید.

نحوه نمره­‌دهی در بخش لیسنینگ آزمون IELTS

به هر پاسخ درست از ۴۰ سوال بخش لیسنینگ، یک نمره داده می­‌شود، سپس نمره حاصل به مقیاس ۹ نمره‌ه­ای IELTS تبدیل می­‌شود.

جدول زیر میانگین تعداد پاسخ­‌های درست مورد نیاز برای دست‌یابی به یک نمره خاص در بخش لیسنینگ را نشان می­‌دهد.

BAND SCORE

RAW SCORE OUT OF 40

5

16

6

23

7

30

8

35

Reading آزمون IELTS (IELTS READING)

بخش Reading آزمون IELTS دومین بخشی است که در آزمون کتبی مورد سنجش قرار می‌­گیرد.

شامل ۴۰ سوال است که در مدت زمان ۶۰ دقیقه باید به آن­ها پاسخ دهید.

توجه داشته باشید که در این بخش وقت اضافه برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه داده نمی­‌شود.

این۴۰ سؤال شامل ۱۱ مدل سوال زیر می­‌باشند:

 • چهار گزینه‌ای (Multiple Choice)
 • شناسایی اطلاعات، که به صورت سوالات صحیح، غلط و ذکر نشده، مطرح می­‌شوند. (True, False and Not Given Questions)
 • شناسایی دیدگاه و ادعاهای نویسنده، که به صورت سوالات بله، خیرو ذکر نشده، مطرح می‌­شوند.(Yes or No and Not Given Questions)
 • انتخاب عنوان مناسب برای هر پاراگراف از میان عنوان­­‌های داده شده در صورت سوال. (Match Heading)
 • انتخاب پایان مناسب برای هر پاراگراف از میان جملات پایانی داده شده در صورت سوال.(Match Ending)
 • تطبیق جزئیاتی از متن (مانند،اسم نویسندگان) در صورت سوال با اطلاعات مشخصی که در متن در مورد آن­ها بیان شده است. (Mach Feachers)
 • تطبیق اطلاعات داده شده در صورت سوال با اطلاعاتی که در هر پاراگراف بیان می­شود. (Match Information)
 • کامل کردن جملات، که به صورت سوالات چهار گزینه‌­ای مطرح می­‌شوند. (Completing Sentences)
 • کامل کردن جملات که به صورت سوالات جای خالی مطرح می­‌شوند. (Sentence Completion)
 • کامل کردن خلاصه، جدول یا یک فرآیند که از متن برگرفته شده‌است، و به صورت سوالات جای خالی مطرح می‌­شوند. (Summary Completion)
 • کامل کردن برچسب­‌های دیاگرام یک فرآیند توصیف شده در متن، که به صورت سوالات جای خالی مطرح می­‌شوند. (Diagram Label Completion)
 • پیدا کردن دو پاسخ مناسب برای یک سوال از میان پنج گزینه داده شده. (Answering a Question)
 • پاسخ کوتاه (Short Answer Questions)

همانطور که گفته شد بخش Reading در آزمون آکادمیک و جنرال تفاوت‌­هایی دارد، در ادامه به بررسی این تفاوت می­‌پردازیم:

 • Reading آزمون IELTS آکادمیک:

در بخش Reading IELTS آکادمیک ۳ متن بلند در مورد موضوعات مختلف دانشگاهی و علمی وجود دارد. یکی از آن­ها ۱۴ سوال و دو متن دیگر هرکدام ۱۳ سوال دارند. این متن­‌ها از روزنامه‌­ها و مجلات معتبر انتخاب می­‌شوند، بنابراین ممکن است واقعی، تحلیلی یا نظری باشند.

 • Reading آزمون IELTS جنرال:

بخش Reading آزمون IELTS جنرال شامل سه بخش است که از بخش اول تا سوم به تدریج سخت­‌تر می­‌شود، بنابراین مهم است که به سوالات ابتدایی آزمون پاسخ درست بدهید تا نمره مطلوبتان را کسب کنید. تعداد سوالات هر متن در Reading جنرال مانند Reading آکادمیک، به صورتی است که یکی از بخش‌­ها ۱۴ سوال و دو بخش دیگر هرکدام ۱۳ سوال دارند.

بخش اول؛ دارای دو یا سه متن کوتاه­ مرتبط به هم است و سوالات ساده‌­تری دارد. این متن‌­ها معمولا در مورد مسائل واقعی و روزمره هستند، مانند: تبلیغ یک هتل یا امکانات یک موسسه آموزشی.

بخش دوم؛ نیز دو متن دارد که در مقایسه با متن­‌های بخش اول، کمی پیچیده­‌ترند و معمولا در مورد موضوعات کاری در یک کشور انگلیسی زبان را بیان می­‌کنند، مانند؛ شرایط کاری یا امکانات محل کار.

بخش سوم؛ یک متن دارد که در مقایسه با متون دو بخش قبلی بلند­تر و سخت‌­تر است و مشابه متون Reading آزمون IELTS آکادمیک می‌­باشد. تمام متون Reading آزمون جنرال هم از یادداشت­‌ها، اسناد و مجلات معتبر انتخاب می‌­شوند.

مهارتهای مورد ارزیابی در بخش Reading آزمون IELTS

به طور کلی برای پاسخ­‌گویی به سوالات Reading در هر دو نوع تست IELTS آکادمیک و جنرال، باید قادر باشید نکات کلیدی و اطلاعات مهم در هر متن را پیدا کنید، درک کلی از متن به­‌دست آورید و بتوانید نظر نویسنده و استدلال­‌هایش را خلاصه کنید. این مهارت­‌ها شامل موارد زیر می­‌باشند:

 • درک مطلب کلی
 • درک ایده اصلی
 • درک جزئیات
 • درک مطالبی که ضمنی به آنها اشاره شده است
 • درک عقاید ، هدف و نگرش نویسنده
 • دنبال کردن یک مبحث

نحوه نمره­‌دهی در بخش Reading آزمون IELTS

هر جواب صحیح ۱ نمره از ۴۰ نمره دارد که نمره نهایی داوطلب به مقیاس ۹ نمره­ای آزمون IELTS تبدیل می‌شود. توجه داشته باشید که نحوه نمره‌دهی مهارت Reading در آزمون آکادمیک و جنرال متقاوت است به طوری که برای کسب نمره دلخواه در آزمون جنرال باید تعداد پاسخ­‌های صحیح بیشتری داشته باشید..

جداول زیر میانگین تعداد پاسخ­‌های درست مورد نیاز برای دست‌یابی به یک نمره خاص در بخش Reading را نشان می­‌دهد:

Academic Training Reading

BAND SCORE

RAW SCORE OUT OF 40

5

15

6

23

7

30

8

35

General Training Reading

BAND SCORE

RAW SCORE OUT OF 40

4

15

5

23

6

30

7

34

8

38

نکته­ مهم دیگر این است که، هنگام وارد کردن جواب­‌ها در پاسخ‌نامه، باید به املا و گرامر عبارات و تعداد لغاتی که باید بنویسید، کاملا دقت کنید تا اشتباهی رخ ندهد و پاسخ شما غلط محسوب نشود.

Writing آزمون IELTS (IELTS WRITING)

بخش Writing آزمون IELTS سومین وآخرین بخش از آزمون کتبی است.

شامل دو بخش یا Task (Task) است که باید در مدت زمان یک ساعت به هر دو Task پاسخ دهید، بنابراین باید این زمان را طوری مدیریت کنید که برای هیج‌­یک وقت کم نیاورید.

در این بخش مهارت نگارش شما با نوشتن در مورد دو موضوع با دو سبک کاملا متفاوت، ارزیابی می‌شود.

برای کسب نمره بالا، Writing شما باید دارای سه ویژگی کلی زیر باشد:

 • پاسخ مناسب به موضوع
 • ایده­‌های سازمان یافته
 • استفاده از واژگان و گرامر متنوع و درست

مهارتهای مورد ارزیابی در بخش Writing آزمون IELTS

مهارت­‌هایی نگارشی که در بخش Writing IELTS مورد ارزیابی قرار می­‌گیرند عبارتند از:

 • پاسخ­‌گویی درست و مرتبط به سوالات هر دو Task (Task Achievement and Task Response)
 • انسجام و پیوستگی متون نوشته شده (Coherence and Cohesion)
 • استفاده از منبع واژگانی گسترده (Lexical Resource)
 • استفاده از گرامرهای زبانی گسترده و دقت بالا (Grammatical Range and Accuracy)

بخش Writing در آزمون آکادمیک و جنرال از لحاظ موضوعی و ساختار با یکدیگر متفاوت هستند، در ادامه هریک را به صورت جداگانه بررسی می­‌کنیم.

ساختار Writing آزمون IELTS آکادمیک

در این بخش ۶۰ دقیقه به شما زمان داده می­‌شود تا به دو سوال مطرح شده در Task ۱ و ۲ پاسخ دهید. این که به هر Task چقدر زمان اختصاص ­دهید به خود شما بستگی دارد ولی معمولا بهتر است، Task ۱ را در مدت ۲۰ دقیقه و Task ۲ را در مدت ۴۰ دقیقه بنویسید.

توجه داشته باشید که در هر دو Task سبک نوشتن شما باید به صورت رسمی باشد.

در Task ۱، یک نمودار خطی، جدول، نمودار استوان‌ه­ای، نمودار دایره­ای یا دیاگرام ارائه شده، و از شما خواسته می­‌شود اطلاعات، داده­‌ها و ارقام آن را به طور خلاصه توصیف کنید. ممکن است لازم باشد، مراحل یک فرآیند، نحوه کار یک سیستم یا یک موضوع یا رویداد را توضیح دهید.

بهتر است پاسخ Task ۱ را در چهار پاراگراف (مقدمه، نگاه کلی و دو بدنه) بنویسید.

برای Task ۱حداقل باید ۱۵۰ واژه بنویسید، و اگر کمتر از این تعداد باشد نمره آن را دریافت نخواهید کرد، ولی اگر بیشتر بنویسید، در صورتی که برای Task ۲ وقت کم نیاورید، ایرادی ندارد.

در مقایسه با Task ۲، پاسخ­‌گویی به Task ۱ ساده‌­تر است و نمره کمتری را به خود اختصاص می‌­دهد.

در Task ۲ رایتنگ آزمون IELTS آکادمیک، از شما خواسته می­‌شود مقاله­‌ای در پاسخ به یک دیدگاه، استدلال یا مشکل بنویسید.

باید به دقت صورت سوال را بخوانید و پاسخ مرتبط با سوال یا سوالات را بنویسید.

مقاله شما باید حداقل ۲۵۰ واژه داشته باشد و بهتر است متشکل از ۴ پاراگراف ( مقدمه، دو بدنه و نتیجه گیری) باشد.

نمره Task دوم، دو سوم کل نمره Writing را تشکیل می­‌دهد، بنابراین باید توجه ویژه‌­ای به آن داشته باشید.

سوالات این Task به ۶ دسته زیر تقسیم بندی می­‌شوند؛

 • Agree/Disagree
 • Advantage/Disadvantage
 • Discuss both Views
 • Discuss both Views and Give your Opinion
 • Problem/solution
 • Double Question

ساختار Writing آزمون IELTS جنرال

در Writing آزمون IELTS جنرال مانند آکادمیک به شما ۶۰ دقیقه زمان داده می‌­شود تا به هر دو Task ۱ و ۲ پاسخ دهید و بهتر است برای Task ۱، ۲۰ دقیقه و برای Task ۲، ۴۰دقیقه زمان بگذارید.

موضوعات هر دو Task در Writing جنرال عمومی هستند.

Task ۱، توانایی شما در برقراری ارتباط با موضوعات روزمره زندگی را مورد سنجش قرار می‌­دهد.

شما باید نام‌ه­ای به شخص، شرکت یا یک مؤسسه ینویسید. این نامه می­تواند رسمی، نیمه رسمی یا دوستانه و غیر رسمی باشد، که با توجه به صورت سوال و نوع مخاطب مشخص می­شود.

نامه به کارفرما برای درخواست مرخصی یا مطرح کردن مشکل، نامه به مدیر ساختمان و شکایت از موضوعی یا نوشتن نام‌ه­ای به یک دوست قدیمی از جمله موضوعات Task ۱ آزمون IELTS جنرال می­باشند.

پاسخ Task ۱ را در چهار پاراگراف (مقدمه، مسئله/ موقعیت، راه حل/ اقدام و نتیجه گیری) بنویسید.

برای این Task نیز مانند Task ۱ آکادمیک، حداقل باید ۱۵۰ واژه بنویسید، و اگر کمتر از این تعداد باشد نمره آن را دریافت نخواهید کرد، ولی اگر بیشتر بنویسید، در صورتی که برای Task ۲ وقت کم نیاورید، ایرادی ندارد.

این Task حدود ۳۰٪ از نمره Writing شما را تشکیل می­دهد.

در Task ۲، مانند Writing Task ۲ آکادمیک، باید درباره­‌ی دیدگاه، استدالال یا معضل مطرح شده در صورت سوال که موضوعی عمومی دارد، مقاله بنویسید. به عنوان مثال؛ آیا بهتر است کودکان در منزل تحصیل کنند؟، چه کسی باید مسئولیت مراقبت از سالمندان را بر عهده بگیرد؟، یا چگونه می­توان خانواده­ها را به هم نزدیک کرد؟

انواع سوالات مطرح شده در Task ۲ Writing جنرال مانند Writing اکادمیک است، بنابراین ممکن است از شما خواسته شود موافقت یا مخالت خود را درمورد موضوع خاصی بیان کنید یا به یک یا دو سوال پاسخ دهید. به عنوان مثال، با توجه به این گفته که خانواده‌­ها به اندازه گذشته به هم نزدیک نیستند، ممکن است از شما خواسته شود به سؤالات زیر پاسخ دهید: چرا فکر می­‌کنید اینگونه است؟ و چه اقداماتی می­توان انجام داد تا خانواده‌­ها دوباره به هم نزدیک شوند؟

حداقل تعداد کلمات برای این بخش حداقل باید ۲۵۰ کلمه بنویسید و در صورتی که زمان داشته باشید، نوشتن بیشتر ایرادی ندارد.

Task ۲ حدود ۷۰ درصد سهم نمره شما از Writing جنرال را تشکیل می­‌دهد، بنابراین باید توجه بیشتری به آن داشته باشید.

تنها تفاوت Task دو آزمون جنرال و آکادمیک در موضوع مقاله است، همانطور که گفته شد در Writing آزمون جنرال، این موضوعات عمومی­‌تر هستند.

توجه کنید که بهتر است در انتهای بخش Writing زمانی برای مرور و اصلاح اشتباهات احتمالی باقی بگذارید.

 

×

Powered by WhatsApp Chat

× سلام وقت بخیر ، چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟